Home      Monday 17 June 12:07      V75 calendar     Learn to use reduced system
User:   Password:     Login  


For YOUR language, use translate function below






left to





Syns inte V75-tipset? Tryck F5 och uppdatera
eller rensa cacheminnet i din dator/mobil..





















Tv-tider för världscupen i skidskytte 2023/2024

 

29 februari – Oslo

14.15 – 17.15, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Individuell start (d)

 

1 mars – Oslo

14.15 – 17.15, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Individuell start (h)

 

2 mars – Oslo

13.20 – 16.20, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Masstart (d)

15.20 – 18.20, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Masstart (h)

 

3 mars – Oslo

12.45 – 14.55, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Singelmixedstafett (h+d)

14.45 – 17.45, SVT 1/Play: Skidskytte, världscupen, Mixedstaffet (h+d)

 

8 mars/9 mars – Soldier Hollow

20.25 – 23.25, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Stafett (h)

23.00 – 02.00, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Sprint (d)

 

9 mars – Soldier Hollow

20.25 – 23.25, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Stafett (d)

23.00 – 02.00, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Sprint (h)

 

10 mars – Soldier Hollow

17.00 – 20.00, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Jaktstart (d)

18.50 – 21.50, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Jaktstart (h)

 

14 mars – Canmore

17.40 – 20.45, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Sprint (d)

 

15 mars – Canmore

17.40 – 20.45, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Sprint (d)

 

16 mars/17 mars – Canmore

17.00 – 20.00, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Jaktstart (d)

22.10 – 01.10, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Jaktstart (d)

 

17 mars – Canmore

18-10 – 21.10, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Masstart (d)

18-10 – 21.10, SVT 1/Play: Skidskytte världscupen, Masstart (h)

 

 

 

 

 







 

Världscupen i längdskidor - Tv-tider

 

 

Världscupen i Lathi: 1–3 mars

Skidor fredag 1 mars

  • 13.45: Teamsprint, klassisk stil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
  • 15.45: Teamsprint, klassisk stil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)

Skidor lördag 2 mars

  • 09.00: 20 km, klassisk stil, intervallstart, damer (TV6 & Viaplay)
  • 12.00: 20 km, klassiks stil, intervallstart, herrar (TV6 & Viaplay)

Skidor söndag 3 mars

  • 09.15: Sprint, fristil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
  • 11.45: Sprint, fristil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)


Världscupen i Holmenkollen: 9–10 mars

Skidor lördag 9 mars

  • 10.30: 50 km, klassisk stil, masstart, damer (TV6 & Viaplay)

Skidor söndag 10 mars

  • 10.30: 50 km, klassisk stil, masstart, herrar (TV6 & Viaplay)

Världscupen i Drammen: 12 mars

Skidor tisdag 12 mars

  • 11.30: Sprint, klassisk stil, kval, damer och herrar
  • 14.00: Sprint, klassisk stil, final, damer och herrar

Världscupen i Falun: 15–17 mars

Skidor fredag 15 mars

  • 12.15: Sprint, klassisk stil, kval, damer och herrar
  • 14.45: Sprint, klassisk stil, final, damer och herrar

Skidor lördag 16 mars

  • 11.00: 10 km, klassisk stil, intervallstart, damer
  • 14.00: 10 km, klassisk stil, intervallstart, herrar

Skidor söndag 17 mars

  • 11.00: 20 km, fristil, masstart, damer
  • 14.15: 20 km, fristil, masstart, herrar



helskärm

Sveriges A-landslag i världscupen i längdskidor 2023–24

Damer:

  • Ebba Andersson, Piteå Elit
  • Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK
  • Johanna Hagström, Ulricehamns IF
  • Moa Ilar, Falun Borlänge SK
  • Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF
  • Emma Ribom, Piteå Elit
  • Jonna Sundling, Piteå Elit
  • Linn Svahn, Östersunds SK

Herrar:

  • Edvin Anger, Åsarna IK
  • Jens Burman, Åsarna IK
  • Marcus Grate, IFK Umeå
  • Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
  • Johan Häggström, Piteå Elit
  • Anton Persson, Falun Borlänge SK
  • William Poromaa, Åsarna IK